Print Your Own Oscar Nominees List

You Pick the Winners

Watch the Academy Awards LIVE, Sunday, March 5, at 8 p.m. ET (7 p.m. CT/5 p.m. PT) on ABC and use the form below to pick the winners or click here for the Printer-Friendly Version.

Best Picture:
"Brokeback Mountain"
"Capote"
"Crash"
"Good Night, and Good Luck."
"Munich"

Best Director:
George Clooney, "Good Night, and Good Luck."
Paul Haggis, "Crash"
Ang Lee, "Brokeback Mountain"
Bennett Miller, "Capote"
Steven Spielberg, "Munich"

Best Actor:
Philip Seymour Hoffman, "Capote"
Terrence Howard, "Hustle & Flow"
Heath Ledger, "Brokeback Mountain"
Joaquin Phoenix, "Walk the Line"
David Strathairn, "Good Night, and Good Luck."

Best Actress:
Judi Dench, "Mrs. Henderson Presents"
Felicity Huffman, "Transamerica"
Keira Knightley, "Pride & Prejudice"
Charlize Theron, "North Country"
Reese Witherspoon, "Walk the Line"

Best Supporting Actor:
George Clooney, "Syriana"
Matt Dillon, "Crash"
Paul Giamatti, "Cinderella Man"
Jake Gyllenhaal, "Brokeback Mountain"
William Hurt, "A History of Violence"

Best Supporting Actress:
Amy Adams, "Junebug"
Catherine Keener, "Capote"
Frances McDormand, "North Country"
Rachel Weisz, "The Constant Gardener"
Michelle Williams, "Brokeback Mountain"

Best Original Screenplay:
"Crash"
"Good Night, and Good Luck."
"Match Point"
"The Squid and the Whale"
"Syriana"

Best Adapted Screenplay:
"Brokeback Mountain"
"Capote"
"The Constant Gardener"
"A History of Violence"
"Munich"

Best Foreign Language Film:
"Don't Tell" -- Italy
"Joyeux No??l" -- France
"Paradise Now" -- Palestine
"Sophie Scholl - The Final Days" -- Germany
"Tsotsi" -- South Africa

Best Animated Feature:
"Howl's Moving Castle"
"Tim Burton's Corpse Bride"
"Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit"

Best Cinematography:
"Batman Begins"
"Brokeback Mountain"
"Good Night, and Good Luck."
"Memoirs of a Geisha"
"The New World"

Best Film Editing:
"Cinderella Man"
"The Constant Gardener"
"Crash"
"Munich"
"Walk the Line"

Best Sound Mixing:
"The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe"
"King Kong"
"Memoirs of a Geisha"
"Walk the Line"
"War of the Worlds"

Best Sound Editing:
"King Kong"
"Memoirs of a Geisha"
"War of the Worlds"

Best Original Score:
"Brokeback Mountain"
"The Constant Gardener"
"Memoirs of a Geisha"
"Munich"
"Pride & Prejudice"

Best Song:
"In the Deep" from "Crash"
"It's Hard Out Here for a Pimp" from "Hustle & Flow"
"Travelin' Thru" from "Transamerica"

Best Costume Design:
"Charlie and the Chocolate Factory"
"Memoirs of a Geisha"
"Mrs. Henderson Presents"
"Pride & Prejudice"
"Walk the Line"

Best Art Direction:
"Good Night, and Good Luck."
"Harry Potter and the Goblet of Fire"
"King Kong"
"Memoirs of a Geisha"
"Pride & Prejudice"

Best Makeup:
"The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe"
"Cinderella Man"
"Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith"

Best Visual Effects:
"The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe"
"King Kong"
"War of the Worlds"

Best Animated Short Film:
"Badgered"
"The Moon and the Son: An Imagined Conversation"
"The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello"
"9"
"One Man Band"

Best Live Action Short Film:
"Ausreisser (The Runaway)"
"Cashback"
"The Last Farm"
"Our Time Is Up"
"Six Shooter"

Best Documentary Feature:
"Darwin's Nightmare"
"Enron: The Smartest Guys in the Room"
"March of the Penguins"
"Murderball"
"Street Fight"

Best Documentary Short:
"The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club"
"God Sleeps in Rwanda"
"The Mushroom Club"
"A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin"