It's Oscar time!

Below, check out who's nominated for some of the most prominent Academy Awards of the 2011 Oscars. Tune in to see who wins February 27 at 8 p.m. ET on ABC.

Go to Oscar.com for Oscar coverage before, during and after the awards.

Best Picture

Best Actress

  • Annette Bening ("The Kids Are All Right")
  • Nicole Kidman ("Rabbit Hole")
  • Jennifer Lawrence ("Winter's Bone")
  • Natalie Portman ("Black Swan")
  • Michelle Williams ("Blue Valentine")

Best Actor

  • Javier Bardem ("Biutiful")
  • Jeff Bridges ("True Grit")
  • Jesse Eisenberg ("The Social Network")
  • Colin Firth ("The King's Speech")
  • James Franco ("127 Hours")

Best Supporting Actress

  • Amy Adams ("The Fighter")
  • Helena Bonham Carter ("The King's Speech")
  • Melissa Leo ("The Fighter")
  • Hailee Steinfeld ("True Grit")
  • Jacki Weaver ("Animal Kingdom")

Best Supporting Actor

  • Christian Bale ("The Fighter")
  • John Hawkes ("Winter's Bone")
  • Jeremy Renner ("The Town")
  • Mark Ruffalo ("The Kids Are All Right")
  • Geoffrey Rush ("The King's Speech")

CLICK HERE for more Oscar news.

Best Director

  • Darren Aronofsky ("Black Swan")
  • Joel and Ethan Coen ("True Grit")
  • David Fincher ("The Social Network")
  • Tom Hooper ("The King's Speech")
  • David O. Russell ("The Fighter")

Best Animated Feature Film

  • "How to Train Your Dragon"
  • "The Illusionist"
  • "Toy Story 3"

Best Original Screenplay

  • Mike Leigh ("Another Year")
  • David Seidler ("The King's Speech")
  • Christopher Nolan ("Inception")
  • Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg ("The Kids Are All Right")
  • Scott Silver, Paul Tamasy and Eric Johnson ("The Fighter")

Best Adapted Screenplay

  • Danny Boyle, Simon Beaufoy ("127 Hours")
  • Aaron Sorkin ("The Social Network")
  • Joel and Ethan Coen ("True Grit")
  • Debra Granik, Anne Rosellini ("Winter's Bone")
  • John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich ("Toy Story 3")

Best Foreign Language Film

  • "Biutiful" (Mexico)
  • "Dogtooth" (Greece)
  • "In a Better World" (Denmark)
  • " Incendies" (Canada)
  • "Outside the Law" (Algeria)

Best Cinematography

  • Roger Deakins ("True Grit")
  • Wally Pfister ("Inception")
  • Matthew Libatique ("Black Swan")
  • Jeff Cronenweth ("The Social Network")
  • Danny Cohen ("The King's Speech")

Best Documentary